Čaj je dnes běžnou součástí našeho života a na rozdíl od kávy jej pije v různé podobě asi téměř každý, a jsme předními konzument tohoto nápoje. Je však potřeba rozlišovat mezi čajem a odvarem, protože ne vše co pijeme je čaj. Tam, kde se vyskytují čajové lístky, jde o čaj (případně čajová směs), tam, kde čajové lístky chybí (např. tzv. mátový čaj), jde o odvar. V Číně, kde se čaj začal zřejmě pít, jsou o něm písemné zmínky už 2700 př. n. l. Čaj se původně připravoval jen na císařském dvoře a v ostatních vrstvách obyvatelstva se rozšířil, až později ale z počátku se nesměl vyvážet.

Čajovník je stálezelený strom a může dorůst až třicet metrů, ale při pěstování se udržuje ve velikosti kolem jednoho metru. Lístky se z něj tedy sklízejí po celý rok a nejcennějšími jsou mladé výhony. Zpravidla se proto sklízí 5 vrchních lístků. Kdy se čaj dostal z Číny do Evropy, není až tak přesně známo, ale v literatuře jsou o něm první zmínky až v 16. století.

Bílý čaj – bez oxidace, jde o jednoduše usušené lístky, někdy se keř zacloní, aby neměly lístky hodně chloroformu

Zelený čaj – bez oxidace, suší se na pánvích nebo napařováním.

Polozelený čaj – krátká oxidace.

Černý čaj – plná oxidace, kde se lístky naruší

Čaj obsahuje kofein (tein) a podle délky vyluhování nebo zpracování může mít tlumící nebo povzbuzující účinky. Protože je v čaji vázán na třísloviny, tak působí mnohem déle než u kávy a proto je lépe nepít čaj příliš pozdě večer, zvláště u jedinců se spánkovými problémy. Dlouho louhovaný čaj má v sobě hodně tříslovin a je kyselý a hořký. Stejně jako víno má své sommeliéry, tak čajový odborník umí poměrně přesně určit druhu a kvalitu čaje. Nejčastěji konzumované čaje jsou černý a zelený. Je rovněž známo, že zelený čaj obsahuje velké množství flavonoidů (antioxidanty) a proto je vhodným doplňkem při léčbě a prevenci rakoviny a možná právě proto, že se v Asii pije vyšší množství tohoto čaje, tak je tam výskyt nádorových onemocnění na podstatně nižší úrovni, než v Evropě. Nic se ale nemá přehánět a tak by vám pití dvou litrů silného čaje denně asi taky nešlo k duhu.

Čajové lístky mají velkou schopnost absorbovat různé vůně, což má na jedné straně výhodu, že jej můžeme ovonět různými silicemi (kosatec, růže, jasmín, jahody, atd.). A právě proto je dost náročný na skladování, když jej totiž uložíte vedle cibule, natáhne do sebe její aroma. Proto se při sklizni dbá na hygienu nejen sběračů, ale veškerých prostor, kde se zpracovává. Např. tzv. Císařský čaj, který byl nepřístupný většině lidí, se sklízel v rukavicích a sběrači nesměli jíst žádná aromatická jídla. Je velmi důležité nejen jak, ale i kde jej skladujete. Mimo pachů mu totiž škodí i vlhko a světlo. Dnešní příprava čaje je dnes na hony vzdálená té tradiční. Většinou jen zavaříme vodu a přelijeme sáček s čajem a pijeme. Stejně jako sběr, tak i příprava by měla mít svůj rituál. V Číně se pije čaj hořký, bez citronu, sladidel, či a jsou země, kde se čaj pije tak sladký, jak to jen jde a jiné, kde si čaj bez mléka neumějí ani představit.

Jaké jsou tedy zásady vaření čaje:

  • Čaj bychom měli připravovat jen v porcelánové konvici, k tomu určené a nepoužívat ji k ničemu jinému.
  • Konvici vypláchněte a spařte horkou vodou.
  • Do konvice dejte určené množství čajových lístků. Množství čaje se dává podle velikosti nádoby, ale bývá to ½ až 1 lžička na jeden šálek.
  • Zalejeme horkou vodou, kterou je dobré alespoň 5 minut povařit, aby změkla, a necháme vyluhovat asi 5 minut.
  • Zelený čaj by se neměl zalévat vřelou vodou, ale je dobré jej nechat schladit asi na 70 °C
  • Vznikne nám něco jako čajový extrakt, který si můžeme naředit horkou vodou přímo až v šálku, pokud máme raději čaj slabší.